Dzisiaj jest:
Imieniny:
   

 

 

SZANOWNI  KRAJOZNAWCY  I  TURYŚCI

 Twierdze i zespoły fortyfikacyjne są istotnym elementem krajobrazu kulturowego Polski. Tą zasadą kierował się kol. Michał Spława-Neyman, inicjator i autor pierwszego regulaminu tej odznaki krajoznawczej.

Był członkiem Klubu Turystyki Motorowej „PRZEMYSŁAW” w Poznaniu, wieloletnim członkiem i wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Motorowej Zarządu Głównego PTTK, Zasłużonym Przodownikiem Turystyki Motorowej i Przodownikiem Turystyki Kolarskiej, Instruktorem Szkolenia Kadry Turystyki Motorowej. W trudnym okresie dla turystyki dał z siebie wszystko, aby utrzymać jej rangę na rynku turystycznym w kraju. Niespodziewana śmierć 23.11.2001 r. przerwała Jego zacięcie turystyczne i pasmo sukcesów motorowych.

Dla uczczenia pamięci tego zasłużonego działacza uhonorowanego wieloma odznaczeniami, przekazujemy Wam zweryfikowany i zmodyfikowany  Regulamin Odznaki  „Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi”, aby jej zdobywanie było wspomnieniem o Koledze Michale.

 

Komisja Turystyki Motorowej

ZG PTTK

 

POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZO – KRAJOZNAWCZE

KOMISJA TURYSTYKI MOTOROWEJ ZARZĄDU GŁÓWNEGO PTTK

 

REGULAMIN ODZNAKI „Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi”

Oddział Wojskowy PTTK w Chełmie

 

Twierdze i zespoły fortyfikacyjne są istotnym elementem krajobrazu kulturowego Polski. Znaczna ich część zlokalizowana jest w otwartych przestrzeniach środowiska naturalnego o wybitnych walorach przyrodniczych.

W Polsce jest blisko 30 podziemnych obiektów dostosowanych dla ruchu turystycznego. Mają one różny charakter i pochodzenie. Wszystkie są atrakcyjne turystycznie, niepowtarzalne i unikalne. Zwiedzanie podziemnych tras dostarcza nie tylko poczucia przygody, ale może być także bardzo praktyczne, pouczające lekcje przyrody i historii. Każda z nich ma swoje tajemnice, legendy, duchy, gnomy i skrzaty a także żywych mieszkańców.

W celu poznania tych walorów krajoznawczych Komisja Turystyki Motorowej ZG PTTK, wprowadza dla szerokich mas turystów, nie tylko zmotoryzowanych odznakę turystyczno–krajoznawczą pod nazwą: „Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi”.

 Regulamin odznaki

 1.        Odznaka „Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi” jest odznaką trzystopniową o jednakowym wzorze dla wszystkich stopni

2.        Odznakę zdobywa się w kolejności stopni. W jednym roku można zdobyć jeden stopień. Nie ustala się czasu zdobywania poszczególnych stopni.

3.        Warunkiem zdobywania kolejnych stopni jest potwierdzenie zwiedzania odpowiedniej ilości obiektów.

4.        Turysta ubiegający się o odznakę prowadzi „Dzienniczek Zwiedzania” w dowolnej formie, w którym gromadzi potwierdzenia zwiedzanych obiektów w postaci jednego z n/w warunków:

       odcisku pieczątki zwiedzanego obiektu,

       odcisku pieczątki nazwy miejscowości w której obiekt jest położony,

       odcisku pieczątki sąsiedniej miejscowości, w przypadku braku możliwości potwierdzenia obiektu, w którym obiekt jest położony,

       bardzo krótkiego opisu obiektu,

       zdjęcia fotograficznego turysty na tle zwiedzanego obiektu.

5.        Jeżeli turysta przedstawi udokumentowany obiekt, nie wymieniony w wykazie, będzie on zaliczony przez Zespół Weryfikacyjny, który przy wydawaniu najbliższej edycji Regulaminu, zamieści go w wykazie.

6.        Odznakę mogą zdobywać wszyscy turyści, którzy ukończyli 8 lat.

7.        Obiekty zwiedzane podczas zdobywania jednego stopnia odznaki, nie mogą być powtarzane w trakcie zdobywania następnych stopni.

8.        Nadwyżka zwiedzonych obiektów w danym stopniu odznaki zostaje zaliczona na wyższy stopień odznaki.

9.        Zespołem Weryfikacyjnym oraz dystrybutorem odznaki jest Oddział Wojskowy PTTK w Chemie, ul. Lubelska 139d/15, 22–109 Chełm 6, tel. 0(p)82 5655967; mobile (+48) 504989631.

10.     W celu przyznania odznaki należy „Dzienniczek Zwiedzania” przesłać do Zespołu Weryfikacyjnego. Do przesyłki należy dołączyć zaadresowaną kopertęzwrotną wraz ze znaczkiem pocztowym na list polecony.

11.     Zespół Weryfikacyjny odsyłając zainteresowanym „Dzienniczek Zwiedzania” z potwierdzeniem przyznania odznaki wysyła jednocześnie odznakę za pobraniem pocztowym.

12.     Odznakę można zdobywać równocześnie z innymi odznakami turystyki kwalifikowanej.

13.     Odznaka może zostać nadana honorowo osobom fizycznym i prawnym, za duże zasługi i osiągnięcia na forum krzewienia wiedzy dotyczącej fortyfikacji i podziemnych tras turystycznych.

14.     Interpretacja wymagań niniejszego regulaminu należy do Zespołu Weryfikacyjnego Oddziału Wojskowego PTTK w Chełmie.

15.     Wykaz obiektów wymaganych na odznaki wszystkich stopni jest zamieszczony w niniejszym Regulaminie wg podziału na województwa. (załącznik)

16.     Warunki zdobywania odznaki „Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi”:

 

RODZAJ OBIEKTU

Stopień brązowy

Stopień srebrny

Stopień złoty

TW – twierdze

2

4

6

LU – linie umocnień

1

1

3

FS – forty, schrony

5

15

25

MW – muzea wojskowe

4

6

12

TP – turystyczne trasy podziemne

2

5

10

 

17.     Regulamin obowiązuje od 01 12 2003 roku..

 

KTM ZG PTTK w dniu 22.02.2003 po naniesieniu kilku poprawek Uchwałą nr 01/2003 przyjęła Regulamin Odznaki „Szlakiem Fortyfikacji i Podziemi”.

Odznaka została zatwierdzona uchwałą Prezydium ZG PTTK Nr 88/2003 z dnia 30 maja 2003 r.

 

Proszę ściągnąć plik, w którym jest powyższy regulamin wraz z wykazem obiektów wymaganych do zwiedzenia.

 

     

 

Uwagi dotyczące serwisu : Michał Pisańczuk Copyright 2002-2004